Αρχική » Μεταπτυχιακές Σπουδές » Νέο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα "Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης"

για το νέο ΠΜΣ "Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης", το οποίο θα λειτουργήσει από το ακαδ. έτος 2018-2019, παρακαλούμε επισκεφθείτε τον ιστοχώρο

και σημειώστε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων
έχει παραταθεί έως και την Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου 2018

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» (Master of Science in Digital Communication Media and Interaction Environments) του Τμήματος Επικοινωνίας & ΜΜΕ ΕΚΠΑ έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων προκειμένου να ξεκινήσει να λειτουργεί από το ακαδ. έτος 2018-2019.

Το Πρόγραμμα «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης», στελεχώνεται διδακτικά από μέλη ΔΕΠ, μεταδιδακτορικούς και διδακτορικούς ερευνητές του Εργαστηρίου Νέων Τεχνολογιών στην Επικοινωνία, την Εκπαίδευση και τα Μ.Μ.Ε., καθώς και από συνεργαζόμενα μέλη ΔΕΠ και μεταδιδακτορικούς ερευνητές του Τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης ΕΚΠΑ.

Σκοπός του ΠΜΣ «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» είναι η παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στο επιστημονικό πεδίο του σχεδιασμού, της ανάπτυξης και της αξιολόγησης σύγχρονων και καινοτομικών πλαισίων διαχείρισης πληροφορίας, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με χρήση ψηφιακών μέσων. Έμφαση αποδίδεται στις ειδικότερες περιοχές

• η επιστήμη των δεδομένων στη δημοσιογραφία και την επικοινωνία
  • σχεδιασμός εμπειρίας εικονικών περιβαλλόντων
  • συμμετοχική διακυβέρνηση και ψηφιακή κοινωνική και ανθρωπιστική καινοτομία

για τις οποίες στο πλαίσιο του Προγράμματος προτείνονται κύκλοι και ροές εξειδικευμένων μαθημάτων, με στόχο την διεπιστημονική κατάρτιση, την εις βάθος εξειδίκευση και την επαγγελματική ενδυνάμωση των αποφοίτων.

Στο ΠΜΣ «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του Α΄ κύκλου σπουδών Σχολών ή Τμημάτων Πληροφορικής, Επιστήμης Υπολογιστών, Ψηφιακής Τεχνολογίας, Σχεδιασμού και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Αρχιτεκτονικής, Γραφικής Τέχνης, Ψηφιακής Δημιουργίας και Καλών Τεχνών, Επικοινωνίας, Πολιτισμού, Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, Φιλοσοφικών, Κοινωνικών, Νομικών, Πολιτικών, Οικονομικών, Ανθρωπιστικών Επιστημών, Επιστημών της Αγωγής και Επιστημών της Υγείας ΑΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών, αναγνωρισμένων από τον ΔΟΑΤΑΠ, ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και απόφοιτοι άλλων Τμημάτων ΑΕΙ ή Σχολών Ανώτατης Παιδείας της ημεδαπής ή ομοταγών, αναγνωρισμένων της αλλοδαπής. Επίσης γίνονται δεκτοί ως υπεράριθμοι υπότροφοι και μέλη των κατηγοριών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ σύμφωνα με την παρ. 8 του άρ. 34 του Ν.4485/17.

Η χρονική διάρκεια φοίτησης στο ΠΜΣ που οδηγεί στη λήψη Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) ορίζεται σε 3 (τρία) ακαδημαϊκά εξάμηνα, στα οποία περιλαμβάνεται και ο χρόνος εκπόνησης διπλωματικής εργασίας. Το ΠΜΣ ξεκινά το χειμερινό εξάμηνο εκάστου ακαδημαϊκού έτους, και είναι πλήρους φοίτησης. Τα μαθήματα οργανώνονται σε εξάμηνα και πραγματοποιούνται σε εβδομαδιαία βάση (απογευματινές συναντήσεις), με συνολικό φόρτο απασχόλησης 30 ECTS ανά εξάμηνο. Οι γλώσσες διδασκαλίας είναι η ελληνική ή/και η αγγλική.

Οι μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες του Προγράμματος καταβάλλουν τέλη φοίτησης. Το ποσό των τελών φοίτησης για κάθε φοιτητή/τρια ανέρχεται από το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019 σε 650 Ευρώ ανά εξάμηνο, με τις προβλέψεις απαλλαγής τελών φοίτησης για φοιτητές πολίτες της ΕΕ με χαμηλό οικονομικό εισόδημα που προβλέπονται από τις διατάξεις του Ν.4485/2017 όπως ισχύει.

Αναλυτικές πληροφορίες για το ΠΜΣ Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης και όλα τα θέματα σπουδών (δομή σπουδών, μαθήματα, διδάσκοντες, διπλωματικές εργασίες, προοπτικές απασχόλησης των αποφοίτων) είναι διαθέσιμες στον ιστοχώρο του Προγράμματος, στην διεύθυνση

Το ΠΜΣ «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» στην παρούσα φάση θα δεχτεί είκοσι (20) μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες σύμφωνα με τον εγκεκριμένο Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας.

Η πρόσκληση υποβολής υποψηφιοτήτων για εισαγωγή/φοίτηση στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» ακαδημαϊκού έτους 2018-2019 έχει δημοσιευθεί, με προθεσμία υποβολής αιτήσεων έως και την Δευτέρα 30 Ιουλίου 2018, σύμφωνα με τα έντυπα και τις λεπτομέρειες που αναφέρονται στην σχετική ανακοίνωση:

ανακοίνωση και έγγραφα προκήρυξης ΠΜΣ
«Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» ακαδ. έτους 2018-2019

Οι ενδιαφερόμενοι για περισσότερες πληροφορίες μπορούν να επικοινωνούν με την Γραμματεία του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ (στοιχεία επικοινωνίας εδώ), καθώς και απευθείας με το Πρόγραμμα «Ψηφιακά Μέσα Επικοινωνίας και Περιβάλλοντα Αλληλεπίδρασης» (στοιχεία επικοινωνίας εδώ).