ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

ΤΗΛ: 210 368 9284210-3689411
E-mail: spapath[at]media.uoa[dot]gr

http: www.jourlab.media.uoa.gr

Το Εργαστήριο Δημοσιογραφικών Σπουδών και Επικοινωνιακών Εφαρμογών, ιδρύθηκε το 2015 και εστιάζεται στη δομή, λειτουργία και πρακτική του δημοσιογραφικού πεδίου και της εφαρμοσμένης επικοινωνίας.  Ιδιαίτερα σημαντική θέση στην ερευνητική του δραστηριότητα καταλαμβάνουν οι εξελίξεις στο πεδίο της οικονομίας και της τεχνολογίας και ο αντίκτυπός τους στη δημοσιογραφία και τα μέσα ενημέρωσης. Επίσης, το Εργαστήριο, επί του παρόντος, αποσκοπεί να συμβάλλει στην έρευνα και μελέτη της Δημοσιογραφίας και της Εφαρμοσμένης Επικοινωνίας στα παρακάτω πεδία:

• Η διαδικτυακή δημοσιογραφία στην Ελλάδα
  • Λαϊκισμός και μέσα ενημέρωσης
  • Η βία στην ελληνική τηλεόραση
  • Αναπαραστάσεις του Υγειονομικού Συστήματος Περίθαλψης στα Μέσα Ενημέρωσης
  • Οργάνωση και Πολιτική των ΜΜΕ
  • Πολιτικές καμπάνιες και εκλογές
  • Οι μεταβολές το Ελληνικό επικοινωνιακό πεδίο

Στο Εργαστήριο Δημοσιογραφικών Σπουδών και Επικοινωνιακών Εφαρμογών συμμετέχει το Διδακτικό και Ερευνητικό Προσωπικό του Τμήματος ΕΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών. Εξωτερικοί Συνεργάτες είναι δημοσιογράφοι καθώς και ερευνητές των οποίων η γνώση και η επαγγελματική εμπειρία εμπίπτει στις εκάστοτε δραστηριότητες του Εργαστηρίου, καθώς και μεταπτυχιακοί φοιτητές.