ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ & ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ

Τηλέφωνα Γραμματείας:
Ρούλα Λάββα, ΕΤΕΠ - 210-3689413
Αριάννα Σίβερα, ΕΤΕΠ - 210 3689410

Το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων ιδρύθηκε το Φεβρουάριο του 2001 από τον Ομότιμο Καθηγητή Ψυχολογίας κ. Κλήμη ΝαυρίδηΣήμερα λειτουργεί υπό τη διεύθυνση του Επίκουρου Καθηγητή κ. Αντώνη Αρμενάκη. Μέχρι τον Φεβρουάριο του 2019 ονομαζόταν Εργαστήριο Ψυχολογικών Εφαρμογών & Επικοινωνιακού Σχεδιασμού και από το Μάρτιο του 2019 μετονομάστηκε σε Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων.

Το Εργαστήριο εξυπηρετεί εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες που επικεντρώνονται στις εφαρμογές της ψυχολογίας σε επικοινωνιακά φαινόμενα, όπως οι ανθρώπινες σχέσεις και η άμεση διαπροσωπική επικοινωνία, η μη λεκτική επικοινωνία, η αλληλεπίδραση στις ομάδες, η νοητική επεξεργασία των μηνυμάτων των μέσων, η αγωγή και εκπαίδευση στα μέσα επικοινωνίας.
Προς χρήσιν των φοιτητών και των ερευνητών, διαθέτει μικρή βιβλιοθήκη με συγγράμματα ερευνητικής μεθοδολογίας και πλήρες αρχείο των ερευνητικών εκθέσεων που προέκυψαν από τα ερευνητικά προγράμματα του Εργαστηρίου.

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ

Στα 22 και πλέον χρόνια λειτουργίας του, το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων έχει να επιδείξει πλούσιο ερευνητικό και διδακτικό έργο.

Στο Εργαστήριο πραγματοποιούνται ερευνητικά προγράμματα, ορισμένα από τα οποία αποτελούν θέματα διδακτορικών διατριβών και άλλα με χρηματοδοτήσεις από ευρωπαϊκά προγράμματα  ή από τον ειδικό λογαριασμό κονδυλίων έρευνας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα κυριότερα ερευνητικά προγράμματα που διενεργήθηκαν μέσω του Εργαστηρίου, εντάσσονται στις εξής θεματικές:

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΡΓΟ

Το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων υποστηρίζει την ερευνητική άσκηση των φοιτητών στο πλαίσιο των προπτυχιακών μαθημάτων της γνωστικής ψυχολογίας, της κοινωνικής ψυχολογίας και της ψυχολογίας της επικοινωνίας, καθώς και στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος στην ερευνητική μεθοδολογία. Ειδικότερα στο Εργαστήριο διεξάγονται βιωματικές ασκήσεις στην ανθρώπινη επικοινωνία για του προπτυχιακούς φοιτητές, καθώς και ειδικά σεμινάρια στην κατάστρωση και τη διεξαγωγή έρευνας για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ

Το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων συνεργάζεται με άλλα Εργαστήρια του Τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, καθώς και με Εργαστήρια άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Είναι μέλος του Κέντρου Αριστείας "Ψηφιακός Μετασχηματισμός και Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες" του ΕΚΠΑ

Κατά καιρούς συνεργάζεται με Πανεπιστημιακά Ιδρύματα και Ερευνητικά Κέντρα του Εξωτερικού, όπως με τα:

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ

Το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων στελεχώνεται από:

Μέλη ΔΕΠ (Διδακτικό Ερευνητικό Προσωπικό)

ΕΔΙΠ (Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό)

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ - ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Στο ερευνητικό δυναμικό του Εργαστηρίου συμμετέχουν οι υποψήφιοι διδάκτορες:

• Έλενα Ανδρέου, Σχολική σύμβουλος μουσικής αγωγής
  • Βενετία Σακελλαρίου, Επικοινωνιολόγος

Επίσης συμμετέχουν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές που επιθυμούν να ασκηθούν στην επιστημονική έρευνα.

ΕΤΕΠ (Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό)

Η λειτουργία του Εργαστηρίου υποστηρίζεται από τα μέλη ΕΤΕΠ Αριάννα Σίβερα και Σταυρούλα Λάββα.