ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ «ΓΚΡΙΖΑΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ» ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ «ΠΕΡΓΑΜΟΣ»

Η Σύγκλητος αποφάσισε ομόφωνα την υποχρεωτική κατάθεση της παραγόμενης στο ΕΚΠΑ “Γκρίζας Βιβλιογραφίας”, και συγκεκριμένα Πτυχιακές Εργασίες, Μεταπτυχιακές Διπλωματικές Εργασίες και Διδακτορικές Διατριβές, στην πλατφόρμα «Πέργαμος» η οποία αποτελεί το Ιδρυματικό Ψηφιακό Αποθετήριο του ΕΚΠΑ.

Με βάση την εφαρμογή της ενιαίας πολιτικής υποχρεωτικής ηλεκτρονικής κατάθεσης των εργασιών στο Ψηφιακό Αποθετήριο «Πέργαμος», η οποία θα αντικαταστήσει την υπάρχουσα διαδικασία, η ορκωμοσία και η αποφοίτηση των φοιτητών συνδέεται άμεσα με τη διαδικασία αυτή.

Θεωρούμε ότι με την εφαρμογή της νέας διαδικασίας, για την κατάθεση των εργασιών της “Γκρίζας Βιβλιογραφίας” στο Ψηφιακό Αποθετήριο, θα υπάρχει ευρύτερη προβολή, μέσω του διαδικτύου, του ερευνητικού έργου που πραγματοποιείται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και επιπλέον θα κατοχυρώνονται πληρέστερα τα πνευματικά δικαιώματα των συγγραφέων.

Επισημαίνεται ότι οι μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί  φοιτητές θα πρέπει να καταθέτουν στο Ψηφιακό Αποθετήριο περίληψη στην αγγλική γλώσσα.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΤΑΘΕΤΗΡΙΟ

ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ