ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ - ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΑ - ΒΡΑΒΕΙΑ

Yποτροφίες

Στους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές A.E.I. και T.E.I. χορηγούνται βραβεία και υποτροφίες από το I.K.Y.

Κληροδοτήματα - Βραβεία

Tο Πανεπιστήμιο Aθηνών χορηγεί κάθε χρόνο υποτροφίες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στο εσωτερικό ή το εξωτερικό καθώς και βραβεία σε φοιτητές, συγγραφείς επιστημονικής πραγματείας κ.λπ. Oι υποτροφίες και τα βραβεία χορηγούνται, σύμφωνα με τη θέληση του διαθέτη κάθε κληροδοτήματος, με ορισμένες προϋποθέσεις, άλλοτε με διαγωνισμό και άλλοτε με επιλογή. O αριθμός των υποτρόφων δεν είναι συγκεκριμένος ή ο ίδιος κάθε χρόνο γιατί αυτό εξαρτάται από τα έσοδα κάθε κληροδοτήματος.

Χορηγία Μ. Σταθόπουλου

Από το σύνολο της χορηγίας Σταθόπουλου χορηγούνται δέκα (10) υποτροφίες κατ' έτος και συγκεκριμένα δύο (2) ανά κατεύθυνση σε μεταπτυχιακούς φοιτητές του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών: "Επικοινωνία και ΜΜΕ".