ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΕΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ 2015 ΚΑΙ ΜΕΤΑ)

Αναμορφωμένο Πρόγραμμα Σπουδών

Κατεβάστε τον οδηγό σπουδών (έτος εισαγωγής 2015 και μετά) στα ελληνικά και αγγλικά

Ισχύει για τους εισακτέους από το ακαδημαϊκό έτος 2015-16

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΜΕ  ΤΟ  ΝΕΟ  Π.Π.Σ.

• Το πρόγραμμα αποτελεί αναδιάρθρωση του προγράμματος σπουδών. Δεν μεταβάλλεται ο τίτλος του ούτε αλλάζει η φυσιογνωμία του πτυχίου που απονέμεται. Το πρόγραμμα τίθεται σε εφαρμογή από το ακαδ. έτος 2015-16.
  • Μαθήματα τα οποία έχουν τον ίδιο τίτλο αλλά διαφορετικούς κωδικούς στο παλιό και στο νέο πρόγραμμα σπουδών αντιστοίχως παρακολουθούνται από κοινού από τους φοιτητές και των δύο προγραμμάτων σπουδών.
  • Μαθήματα που διατηρούν το περιεχόμενό τους στο νέο ΠΠΣ αλλά μεταβάλλεται ο τίτλος και ο κωδικός σε σχέση με το παλιό ΠΠΣ παρακολουθούνται από κοινού από τους φοιτητές του παλιού και του νέου ΠΣ.
  • Όσοι φοιτητές χρωστούν μαθήματα του παλιού ΠΣ θα εξετάζονται στο αντίστοιχο μάθημα του νέου ΠΣ.
  • Το μάθημα ελεύθερης επιλογής που οι φοιτητές παρακολουθούν στην ίδια ή σε άλλη Σχολή θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 5 ECTS στο τμήμα στο οποίο προσφέρεται.
  • Η επιλογή του σεμιναρίου ειδίκευσης είναι υποχρεωτική για κάθε φοιτητή και συνδέεται αδιαίρετα με το θέμα της πτυχιακής που θα επιλέξει και τον επιβλέποντα καθηγητή που προσφέρει το αντίστοιχο σεμινάριο ειδίκευσης. Αντικατάσταση θέματος πτυχιακής και επιβλέποντος καθηγητή δεν είναι δυνατή.